Blue Mountain Local Meet Results

June 18, 2005

 

After a week of 85F+ temperatures and extremely high humidity in the Hudson Valley, the Blue Mountain local meet fell on a beautiful day, when the temperatures stayed in the low to mid-70s, and some of the water at the water controls even remained undrunk. Close to 100 people, including a couple of large groups on the yellow course, turned out to try the challenging courses on one of the most technical of HVOís maps, Peekskillís Blue Mountain Reservation. Looking at the results, the highlights included Eddie Bergeron winning both the blue course and the sprint, and Kseniya Popova, Evalin Brautigam, and Pavlina Bautigam showing the guys how itís done, coming in 1st overall on green, 1st overall on white, and 2nd on red, respectively. Additionally, the HVO Presidentís grandson, TJ Hawes, successfully completed a white course (with only a little outside help and a couple of rest stops) in 2nd place among groups. It looked like a good time was had by all, and Hudson Valley Orienteering has kindly agreed to donate 75% of the meet proceeds to the US Foot Orienteering Team.

 

- Sergei Zhyk and Boris Granovskiy

 

 

White, 2.6km, 8 controls

 

 

1. Evalin Brautigam

Female

39:55

2. Ekaterina Orekhova

Group (2)

55:19

3. Nancy Strada

Female

78:25

4. TJ Hawes

Group (2)

85:07

 

 

 

Yellow, 2.9km, 10 controls

 

 

1. Karl Tsakos

Group (2)

56:32

2. Aniko Tiszttarto

Female

58:10

3. David Goldman

Male

69:50

4. Valentina Shondra

Female

73:00

5. Kyle Barker

Group(2)

76:52

6. Alona Sosinsky

Group(4)

113:25

7. Jeanette Li

Group (10)

172:00

8. Darielle Rayner

Female

DNF

9. Mansi Wu

Group (10)

DNF

10. Gregory Puleo

Male

DNF

 

 

 

Orange, 4.0km, 10 controls

 

 

1. Mario Christiner

Male

47:17

2. Joe Moon

Male

73:06

3. John Graham

Male

94:06

4. Henry Strada

Male

111:22

5. Elisabeth Chiera

Female

126:10

6. Ellen Shondra

Group (2)

142:38

7. Chris Osborn

Female

144:29

8. Maria Klutey

Group (3)

154:20

9. Alan Sangeap

Male

DNF

 

 

 

Green, 5.1km, 13 controls

 

 

1. Kseniya Popova

Female

60:39

2. Viktoria Brautigam

Female

71:24

3. Jon Osborn

Male

75:05

4. Susan DeWitt

Female

76????

5. Daria Babushok

Female

86:18

6. Tom Pelnar

Male

91:34

7. Nadia Popova

Female

98:00

8. Judy Dickinson

Female

101:40

9. Conny Ek

Male

105:14

10. Mark Polinkovsky

Male

112:37

11. Lyn Walker

Female

113:20

12. Csaba Tiszttarto

Male

113:28

13. John Graham

Male

119:02

14. Brett Schwartz

Male

127:39

15. Dave Braham

Male

143:30

16. Garrett Armbruster

Group (2)

149:53

17. Rich Sweeney

Male

180:00

18. Edward Polinkovsky

Male

191:40

19. Jeff Osborn

Male

DNF

20. Alex Dudkevich

Male

DNF

21. Homer Venters

Male

DNF

 

 

 

Red, 6.4km, 18 controls

 

 

1. Sergei Gnatiouk

Male

70:06

2. Pavlina Brautigam

Female

75:17

3. Phil Bricker

Male

83:45

4. George Walker

Male

104:38

5. Dave Webber

Male

108:11

6. Craig Weber

Male

112:04

7. Chris Morrissey

Male

131:01

8. Steve Fluegel

Male

151:59

9. John Pekarik

Male

156:11

 

 

 

Blue, 9.4km, 24 controls

 

 

1. Eddie Bergeron

Male

89:05

2. Wyatt Riley

Male

92:08

3. Clem McGrath

Male

100:02

4. Daniel Schaublin

Male

112:20

5. Vadim Masalkov

Male

122:41

6. Jeremy Colgan

Male

155:08

7. Brian Rafferty

Male

DNF

 

 

 

Sprint, 2.4km, 13 controls

 

 

1. Eddie Bergeron

Male

13:10

2. Wyatt Riley

Male

14:02

3. Clem McGrath

Male

15:06

4. Daniel Schaublin

Male

15:24

5. Vadim Masalkov

Male

16:04

6. Pavlina Brautigam

Female

17:14

7. Viktoria Brautigam

Female

17:45

8. George Walker

Male

18:24

9. Phil Bricker

Male

19:25

10. Susan DeWitt

Female

20:22

11. Guy Olsen

Male

21:14

11. Mario Christiner

Male

21:14

13. Rick DeWitt

Male

21:20

14. Kseniya Popova

Female

21:47

15. Daria Babushok

Female

23:18

16. Dave Webber

Male

23:22

17. Jon Osborn

Male

25:00

18. Ekaterina Orekhova

Female

26:30

19. Ellen O_Keeffe

Female

28:45

20. Lyn Walker

Female

35:40